SkupinaDiskografieClankyPrekladyGuestbook & FórumLinkyKontakt

 
15.4. Praha - Hala Folimanka

Fanoušci HF s bydlištěm v metropoli a nechutí k cestování se po osmi letech konečně dočkali dalšího koncertu ve svém městě. Zatímco v roce 2001 sotva způlky zaplnili klub Futurum, současná pozice HF u nás je daleko silnější a lístky do Haly Folimanka zmizely z oficiálních předprodejů už dlouho před koncertem. Zároveň byla fanouškům slíbena konečně plnohodnotná show - žádný osekaný festivalový playlist a výprava, žádná absence pyroefektů s odvoláním na pódium z papundeklu, prostě vystoupení, jaké jsme mohli znát maximálně ze zahraničí, případně dvd.

Samotný koncert byl provázen nejedním otazníkem. Od záležitostí praktického rázu, jak moc vyprodaná hala vlastně je, a jak příjemný vůbec bude večer v nabité krychli, když venku máme málem léto, až po velké očekávání ohledně HF samotných a jejich formy. Jak je známo, skupinu v mězidobí opustili hned dva členové, a zatímco výměnu oblíbeného Magnuse Roséna za navrátivšího se Frederika Larssona fanoušci přijali víceméně kladně, odchod Stefana Elmgrena a jeho náhrada člověkem, který v leckom budí averze už svým křestním jménem, tedy Pontusem Nordgrenem, už pořádně nahlodala důvěru nejednoho příznivce. Zájem o koncert i o novou desku No Sacrifice, No Victory ale ukázal, že čeští fanoušci nad HF rozhodně hůl nezlomili, takže bráno z druhého pohledu na věc, noví členové a nové skadby znamenaly i o důvod více proč se na kapelu těšit.

První předkapelu Bloodbound dlouho provázel syndrom "nikdo neví kdo tad y vlastně bude hrát". Nejen že tyhle Švédy a jejich tvorbu u nás moc lidí nezná, snahu o utajení navíc podtrhl pořadatel, který zprvu avizoval kapelu Bullet, jejíž jméno nechal zvěčnit i na první emisi lístků. Vzhledem k tomu, že jsme na místo konání dorazili až chvíli po osmé, kdy měl koncert začínat a na několik dlouhých minut uvízli v pomalu se pohybující frontě, z vystoupení Bloodbound jsem neslyšel ani notu, a tahle kapela tak pro mě zůstává neznámou i nadále.

Příjemným překvapením po příchodu do haly bylo její zaplnění, kdy se prostorem vcelku v pohodě dalo pohybovat . Z a rozumný počet prodaných lístků si pořadatel určitě zaslouží stejné plus, jako si zaslouží mínus za cenu piva J Slibem budoucí podívané byla masivní pódiová konstrukce, na které měly předkapely vyhrazenu jen přední část, a která částečně omezila prostor v hale, jejíž celkové zaplnění bych tipoval na něco okolo dvou tisíc fanoušků.

Po nutném přestavování a zvučení na pódium nastoupili Sabaton. Velký počet triček s logem téhle kapely v publiku dával tušit, že spíš než jako předkapela se zde Sabaton počítají za spoluheadlinera. To se vyplnilo a tahle dnes velice oblíbená kapela se v Pra ze dočkala nadšené odezvy. Nebudu ale tajit, že o sobně jejich hudbu moc nemusím, a d o hlubšího rozebírání se proto radši pouštět nebudu. Omezím se na konstatování, že vyhrazeného času se zhostili profesionálně, možná až na příliš dlouhé proslovy mezi skaldbami zb y tečně zabí jejícími dynamiku setu. Povedl se zvuk, naopak šetřilo se na světlech, když atmosféru dokresloval jen zlomek nainstalované baterie.

Pak už přišel čas na hlavní hvěždy večera. Po další přestavbě a zvučení padly černé závěsy zakrývající zadní část scé ny a na pódium nastoupili HF se skladbou Punish and Enslave z nové desky. Sliby byly tentokrát splněny, a vedle hudby se bylo i na co koukat . Scéna v grafickém stylu aktuálního alba, masivní svět elná aparatura, laserprojektor a ohně skýtaly opravdu zajímavou podívanou.

Kvalita zvuku sice nedosáhla laťky Sabaton, hlavně co se čitelnosti jednotlivých nástrojů týče, ale přesto se pohybovala na velice slušné úrovni a jako návštěvník koncertů zvyklý opravdu na ledacos jsem nemohl být nespokojený. Docela by mě ale zajímalo, jak se bude se zvukem laborovat pro ú čely DVD, které se v Praze natáčelo, a to i z ohledem na některé hráčské chybičky.

HF zahráli tradiční průřez dosavadní tvorbou, oproti playlistu předchozích koncertů evropského tour se až na dvě odchylky jelo jako podle jízdního řádu. Největší část tvořily skladby z nové desky, a přestože té se u nás daří velice dobře (ostatně i Joacim fanouškům poděkoval za její infiltraci do prodejního žebříčku), na publiku b ylo znát, že starší skladby má zažité o poznání víc. Došlo i na dvě pomalé kompozice , majestátní Glory To The Brave a novinkovou Between Two Worlds, která sice hudebně a ni textově není žádný zázrak, ale využití akustické kytary působilo na koncertě jako příjemné ozvláštnění .

V úvodu jsem zmínil personální změny, ke kterým v kapele v poslední době došlo. Oba noví členové byli publiku představeni, a oba se své nové role zhostli se ctí. Ostatně čekat v řadách kapely formátu HammerFall nějakého sabotéra by bylo značně naivní. Osobně jsem jen měl mírný problém při Pontusově sólování (kterého jsme si užili opravdu hodně, a i když i Oscar občas ukázal, že hrát umí, hlavní podíl nesl na svých bedrech právě on), protože jako člověku zvyklému na dlouholetou sestavu mi prostě připadá, že sle duju ne HF, ale jinou kapelu J Oba nováčci jsou také posilou pro sbory , které zvláště Pontus posouvá na o něco vyšší úroveň , než bylo zvykem za panování (ne)pěvecké dvojice Elmgren-Dronjak.

Celý set trval bez mála dvě hodiny a po dvojitém návratu, ke kterému se pánové nenechali dvakrát přemlouvat, a který pro tentokrát spíš než pro obligátní vyvolávání skýtal prostor pro povedenou exhibici laserového projektoru , zazněla skladba Hearts On Fire, HF se rozlouč ili s fanoušky, a za doprovodu reprodukované Dreams Come True odešli do zákulisí.

Musím konstatovat, že koncert se po všech stránkách vydařil, a dokonce i předčil moje oč ekávání. A myslím, že s tímto názorem jsem z Folimanky neodcházel jen já.

Playlist

Punish & Enslave
Crimson Thunder
Legion
Blood Bound
Renegade
Hallowed Be My Name
The Abyss
Last Man Standing
Heading The Call
Glory To The Brave
Something For The Ages
Any Means Necessary
Threshold
Keep The Flame Burning
Between Two Worlds
Riders Of The Storm
-----------------------------------
Trailblazers
Let the Hammer Fall
----------------------------------
Hearts On Fire